Wiki definuje...

4. srpna 2011 v 3:08 | Lady S |  ŠMOULOVÉ
Šmoulové (v originále Les Schtroumpfs) jsou animovaný seriál, původně komiks, od belgického kreslíře Peya. Šmoulové jsou modří skřítcivysocí dva couly, jejich příběh je zasazen do středověké Evropy.


Peyo přimaloval do frankofonního belgického komiksu Johan & Pirlouit malé modré trpaslíky v roce 1958. Tam se objevili po zahrání na kouzelnou flétnu. Trpaslíci si získali popularitu a tak v roce 1959 dostali vlastní příběh v časopisu Le Journal de Spirou. Od té doby se vyráběly modely a hračky, celé kluby sběratelů se věnovaly šmoulům z PVC. První černobílý film vznikl v roce 1965 a trval 90 minut. V roce 1976 vznikl další příběh, který se v roce 1983 dostal i do USA. Poté vzniklo ještě několik filmů. Od roku 1981 do 1990 běžel v USA seriál od společnosti Hanna-Barbera Productions, který se natáčel pro televizi NBC. Seriál byl obrovský hit a ovlivnil pop-kulturu. Později ho distribuovala Warner Bros. Television. Později vznikly i videohry pro herní konzole NES, Super NES, Game Boy, Atari, Colecovision, Game Gear, Master System, Mega Drive, Mega CD PlayStation a také počítačová hra pro PC a Amigu.

Obecně:
Šmoulové jsou si velmi podobní, všichni jsou modří, malí, mužského pohlaví (až na Šmoulinku, Sašetku a Babču), oblečení do bílých kalhot (jen Taťka Šmoula nosí červené, Dědeček žluté s kšandami, Šmoulíček dupačky, Farmář nosí zahradnické oblečení, šmoulata mají různá trička a Divoušek je odděn do listů) vzadu s dírou na malý ocásek a na hlavě nosí frygickou čapku. Jejich příběhy jsou velmi jednoduché a vždy hrdinské. Často říkají cokoli se slovem "šmoula", aniž by bylo přesně jasné, co tím myslí, například: "Jdeme šmoulovat ke Šmoulí řece." Přesto si navzájem velmi dobře rozumějí. Někteří se objevují pravidelně, jiní jsou vytvořeni pro určitý díl a dál se již neobjevují (například šmoula Divoch). Šmoulové si staví domky v houbě nebo z kamene. Člověk nemůže najít šmoulí vesnici, pokud ho tam sám nedovede nějaký šmoula. Později také vznikla hra se jménem potvora Monika.

V čechách:
V Československu, resp. České republice, se vysílal seriál Šmoulové v osmdesátých a devadesátých letech. Okamžitě zaznamenal úspěch a začaly se prodávat různé reklamní předměty jako například trička, omalovánky nebo samolepky se šmoulí tematikou. Objevily se i komiksové knihy (např. Šmoulí vynálezy a Černí šmoulové). V dnešní době se seriál Šmoulové vysílá na Televizi Barrandov Vzniklo mnoho hudby inspirované šmouly, kterou skládal mimo jiné i Lou Fanánek Hagen. Tyto písně byly, mimo jiné, použity ve filmu Pár Pařmenů. V cukrárnách se dosud objevuje "šmoulí zmrzlina" bledě modré barvy a předem neodhadnutelné chuti, která se liší podle výrobce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vittoria Vittoria | Web | 4. srpna 2011 v 9:01 | Reagovat

Ahoj, máš u mě další zodpovězenou otázku.
Jo šmoulové, to je moje dětství =)

2 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 4. srpna 2011 v 10:24 | Reagovat

Šmoulící :D to by člověk nevěřil, co všechno se na té wikipedii najde :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama